Ponownie we Wrocławiu

Ponownie we Wrocławiu

                     Realizując projekt „ Nauka przez całe życie – Uniwersytety Trzeciego Wieku przyszłością nauki”, w ramach programu Ministerstwa i Szkolnictwa Wyższego, studenci UTW w Margoninie ponownie postanowili odwiedzić Wrocław (byliśmy tam w r. 2017).

                      Najpierw dotarliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie widzom udostępniono wystawę Sztuka śląska  od XIV-XIX wieku. Naszą szczególną uwagę zwrócił najstarszy obraz z ok. 1350 r.  „Tron łaski”, rzeżby drewniane z pracowni Mistrza Figur Apostołów z XIX w. oraz rozliczne malowidła tablicowe. W tym też muzeum podziwialiśmy obrazy polskich artystów (XVII-XIX w.) takich jak: Michałowski, Kossak, Matejko, Gierymski, Podkowiński, Malczewski, Boznańska i wczesne prace rzeżbiarskie Dunikowskiego. Chwilę refleksji wywołała w nas wystawa czasowa „ W głębi obrazu”, której autorzy radzili patrzeć na obraz z innej perspektywy, by znaleść w nim zaszyfrowaną wiadomość. Jakie znaczenie ma np. kokardka nad rzędem zapiętych guzików munduru na portrecie księcia Janusza Radziwiłła …

                       Udało się nam wygospodarować nieco czasu na spacer po Ostrowie Tumskim i Rynku, a warto dodać, że jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy z największymi ratuszami w Polsce.

Tym dla którym pobyt w muzeum był za krótki polecam wirtualną wizytę w muzeum  https://mnwr.pl/category/wystawy/

Wieczorem w Capitolu czekał na nas komisarz Eberhard Mock w towarzystwie policjantów, bandytów, prostytutek i szaleńców. Na scenie trwał show o władzy, zbrodni i ludzkich namiętnościach, wyreżyserowany przez Konrada Imielę. Widowisko powstało na motywach  powieści Marka Krajewskiego, który pieczołowicie przybliżył nam realia przedwojennego Wrocławia. Feeria barw, dzwięków, efektów akustycznych, piękne stroje, songi oraz wspaniała sala widowiskowa z wystrojem art deco niezwykle się nam spodobały.

Więcej o spektaklu  https://www.teatr-capitol.pl/spektakle/mock-czarna-burleska/

Żal, że trwało to tak krótko.
Może uda się jeszcze kiedyś to miejsce odwiedzić…

UTW we Wrocłąwiu
UTW we Wrocławiu
UTW we Wrocławiu