Polak-Węgier … i Budapesz
W dniach17 – 19 listopada br. grupa 100 seniorów realizowała program kulturalna – naukowy w Budapeszcie ( w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki -” Upowszechnianie nauki szansą na realizację marzeń i pasji słuchaczy UTW”). Wrocław, Ostrawę, Brno i Bratysławę widzieliśmy tylko z autokaru, natomiast Budapeszt zaprezentował się nam niezwykle atrakcyjnie.
Gościliśmy w polskiej ambasadzie, gdzie bardzo serdecznie przyjęła nas chargé d’affaires K. Ratajczak – Sowa. Na Wzgórzu Zamkowym słuchaliśmy o losach Madziarów. Podziwialiśmy budynek Parlamentu Węgierskiego wraz z okoliczną zabudową. Zwiedzaliśmy Bazylikę św. Stefana, poznaliśmy ciekawe dzieje kościoła Najświętszej Marii Panny i wreszcie, bezowocnie, szukaliśmy upiora w operze.
Najwięcej doznań dostarczył nam rejs statkiem po Dunaju, wspaniałe iluminacje budynków i mostów oraz pobyt w piwnicach winnych, połączony z degustacją trunków, w historycznej dzielnicy Budafok.
Nasze przewodniczki ( Polka i Węgierka) w różnych miejscach wskazywały na związki społeczno-gospodarcze Polski i Węgier, nawiązując do znanego powiedzenia.
Zmęczeni wracaliśmy do hotelu, którego wnętrza w stylu pop-art, stworzone przez współczesnego artystę (P. Weiler), były kwintesencją współczesnej stolicy Węgier.
Wysłuchaliśmy też wykładu wiceburmistrza Malczewskiego z podstaw prawa konstytucyjnego.
Do „ tu i teraz” wróciliśmy bardzo szybko… A stało się to za sprawą prelekcji rehabilitanta Szpitala Powiatowego w Chodzieży, Sebastiana Szmytkowskiego, który przybliżył nam zasady zdrowego życia seniora oraz zaprezentował prosty sprzęt usprawniający, do wykorzystania w domu.