Nowoczesny senior

Nowoczesny senior

W listopadzie odbyły się ostatnie już warsztaty edukacyjne dla seniorów, które zakończyły realizację projektu w ramach programu “Partnerstwo dla książki”. W nowej siedzibie biblioteki przeprowadzono warsztaty o charakterze edukacyjnym dla osób 60+. Umożliwiliśmy osobom starszym udział w spotkaniach mobilno-technologicznych, w których nabyta została wiedza na temat technologii dostępnych dla użytkowników w bibliotece m.in. w posługiwaniu się platformą „Legimi” przy pomocy urządzeń mobilnych jak tablet. W celu niwelowania barier w dostępie do książki wśród osób słabowidzących zakupione zostały również książki z dużymi literami. Przeprowadzono 12 warsztatów edukacyjno-mobilnych przez szkoleniowca Beatę Tarnowską a uczestniczyło w nich ogółem 120 osób.

Celem projektu było wyposażenie osób dorosłych, mieszkańców gminy Margonin, w wiedzę  i umiejętności, umożliwiające korzystanie z wartościowych treści edukacyjnych znajdujących sięw Internecie. Na szkoleniu zostały pokazane dwie ścieżki zasobów internetowych, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie:

„Wiedza finansowa na wyciągnięcie ręki!” – uczestnikom warsztatów został zaprezentowany kurs edukacji finansowej, przygotowany dla bibliotek publicznych w Polsce w ramach międzynarodowego programu Erasmus + na platformie edukacyjnej finlit.eu a w nim m.in. takie zagadnienia jak: planowanie budżetu domowego, bankowość przez internet, zakupy online, ochrona konsumenta, bezpieczeństwo w sieci. Podczas spotkania samodzielnie uzyskali dostęp do platformy edukacyjnej kursu za pomocą udostępnionych im tabletów. Dla niektórych osób korzystanie z tableta było zupełnie nowym doświadczeniem, a więc była okazja do zdobycia nowych umiejętności i nauczenie się, jak działa to urządzenie mobilne.

„Biblioteka online – czytaj, kiedy chcesz!” – uczestnikom szkolenia zaprezentowana została alternatywa dla czytania tradycyjnego opartego na stacjonarnym wypożyczaniu tradycyjnych książek z biblioteki publicznej. Tą alternatywą, czyli inna formą książek są książki w formie cyfrowej, znane jako książki elektroniczne (tzw. e-booki i audiobooki) udostępniane przez Internet za pomocą bibliotek i wypożyczalni cyfrowych – bez wychodzenia z domu. Propozycja książek cyfrowych warta jest uwagi zwłaszcza w dobie pandemii związanej z ograniczeniami w przemieszczaniu się  i ewentualnego braku dostępu do takich instytucji jak biblioteka. Podczas szkolenia pokazane zostały najbardziej popularne platformy książek elektronicznych, z których korzystają nowoczesne biblioteki publiczne w całej Polsce, takie jak: Legimi.pl, IbukLibra.pl, Wolnelektury.pl i inne.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

(opracowała E.Zamiara)