Z wizytą w Rogalinie
16.05.2015r. Grupa 35 słuchaczy UTW odwiedziła zespół pałacowo-parkowy hrabiów Raczyńskich w Rogalinie. W strugach deszczu opuszczaliśmy Margonin, ale Rogalin powitał nas przychylnie i ciepło. Zwiedziliśmy pięknie odrestaurowany barokowo-klasycystyczny pałac, galerie malarstwa, gabinet londyński, kościół-mauzoleum i park.
Pałac w Rogalinie wybudowany w latach 1770-1776 składa się z budynku głównego i połączonych z nim ćwierć kolistymi skrzydłami galeriowymi dwóch oficyn bocznych. Po ostatnim generalnym remoncie w2015 roku wykonanym za kwotę 40mln zł wprost zachwyca i zaprasza do swych wnętrz. Zwiedzamy go z przewodnikiem multimedialnym przemieszczając kolejne pomieszczenia korytarze, gabinety, jadalnie, sypialnie i bibliotekę.
Pałac w Rogalinie to nie tylko historia rodu Raczyńskich (byli jego właścicielami od 2 poł. 18 wieku do końca 20 wieku), tutaj w 1831 roku zatrzymał się Adam Mickiewicz a w 1848 roku znajdował się obóz powstańczy. W 1910 Edward Raczyński udostępnił publiczności swoją kolekcje malarstwa. W 1990 roku Edward Bernard Raczyński założył Fundację im. Raczyńskich i przekazał jej pałac, park i galerię.
Galeria malarstwa to ok. 300 prac gromadzonych przez 40 lat przez Edwarda Raczyńskiego, mieści się w budynku z 1910 roku. To znakomita kolekcja malarstwa z przełomu 19 i 20 wieku. Są tutaj m.in. prace takich artystów jak: Jan Matejko, Jack Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski, Wlastimil Hofman, Maurice Chabas, Albert Besnard, Paul Delaroche..
Gabinet londyński jest wierną rekonstrukcją pokoju z londyńskiego mieszkania Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ostatniego z rodu, Prezydenta RP na uchodźctwie.
Ponieważ pogoda sprzyjała spacerowaliśmy po ogrodzie w stylu francuskim. Ogród o skomplikowanej budowie przestrzennej z kopcem widokowym zwanym Parnasem, kurtynami ziemnymi, szpalerowymi gabinetami i korytarzami, zdobią pojedyncze akcenty roślinne i rzeźby mitologicznych bóstw. Nie zapomnieliśmy o słynnych dębach rogalińskich. W całej okazałości ukazał się Dąb Edward. Na polanie z Lechem, Czechem i Rusem ubolewaliśmy nad zniszczeniami.
Na koniec nieliczni odwiedzili kościół św. Marcelina. Kościół wybudowany w 1820 roku jest wzorowany na rzymskiej świątyni Maison Carrea w Nimes we Francji. W dolnej części kościoła – w mauzoleum znajdują się trzy sarkofagi, w których pochowano: Prezydenta Hr. Edwarda Raczyńskiego, Konstancję i Rogera Raczyńskich oraz serce fundatora(Edwarda Raczyńskiego).