Wizyta studyjna w Zielonowie

Wizyta studyjna w Zielonowie

W dniu 27.03.2019 grupa słuchaczy UTW była z wizytą w Ośrodku Badawczo-Edukacyjnym w Zielonowie.  W siedlisku „Zielono Mi” położonym na polanie w środku lasu powitała nas Pani dr Katarzyna Hadaś.  Pani Katarzyna opowiedziała nam o działalności i specyfice funkcjonowania Fundacji OBEZ w Zielonowie. Ośrodek współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i ze stowarzyszeniem „ZielonoMi” w Zielonowie, zrzesza naukowców – przyrodników, którzy bywali w Zielonowie i zakochali się w tym miejscu, a jego rola polega na współpracy środowisk naukowych ze społecznością lokalną.

W czasie naszej wizyty uczestniczyliśmy w wykładzie „O naukowych podstawach silvaterapii – terapeutyczne właściwości obcowania z naturą”.

Sylwoterapia lub drzewoterapia (z łac. silva – las) to nic innego jak przebywanie w obecności drzew i krzewów, przytulanie się do nich, dotykanie. Zwolennicy tej metody twierdzą, że towarzystwo natury pobudza ludzki organizm do samoleczenia i już samo przebywanie wśród drzew może poprawić samopoczucie. Swobodny i bezpośredni kontakt z drzewami stwarza silną więź emocjonalną, która owocuje głębokim rozumieniem natury i chęć  harmonijnego z nią współistnienia. Wśród drzew czujemy spokój, pogodę ducha, harmonię wewnętrzną, odprężenie i beztroską. Otoczenie bez drzew wydaje się nam niekompletne i nienaturalne.

Zanurzenie się w lesie („kąpiel”) to rodzaj terapii. Ważne jest odczuwanie lasu przez wszystkie zmysły: smak, dotyk, słuch, węch i wzrok. Pobyt w lesie to czas relaksu, spokojna wędrówka – „cisza leśna”, głęboki oddech, spokój myśli, aromatyczne zapachy i piękno otoczenia – patrzenie na naturalne wzory (fraktale) i kolory.

Z drzewoterapii można korzystać cały rok, ale najlepiej od wiosny do jesieni. Wystarczą dobre buty, butelka wody i kilkunasto minutowy spacer w lesie, aby wzmocnić nasze siły obronne na kilka dni.

Po wykładzie ugoszczono nas pysznym obiadem, a po nim mogliśmy w praktyce poznać dobroczynny wpływ obcowania z naturą – spacer na Chrabotkowym Szlaku czyli terapia lasem i edukacja przyrodniczo-leśna.

 

Dodaj komentarz